Związek wymusi utworzenie i utrzymanie funduszu socjalnego
procedura | Pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na żądanie organizacji związkowej, musi mieć też jej zgodę, aby zrezygnować z funduszu. Jeśli jej nie uzyska, będzie musiał dalej go posiadać.
Załóżmy, że u pracodawcy, który zatrudnia 40 pracowników, funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, utworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca postanowił zrezygnować z tworzenia zfśs w tym roku. Uważa, że może to zrobić samodzielnie, bo zatrudnia mniej niż 50 pracowników i nie jest ustawowo zobowiązany do tworzenia funduszu. Związek twierdzi jednak, że pracodawca powinien uzgodnić rezygnację z zfśs z reprezentacją pracowników. Co jest prawdą?
Obowiązek pracodawcy...
Do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zobowiązani są pracodawcy, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Ustawa nakłada taki obowiązek również na firmy zatrudniające co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta