Europa potrzebuje FATCA
Polski budżet traci rocznie około 150 mld złotych podatków, które nie zostały zapłacone z powodu istnienia szarej strefy. To blisko dwa razy więcej, niż wydajemy rocznie na służbę zdrowia. Ale ograniczanie luki podatkowej idzie nam nieźle. anna słojewska z brukseli
Takie są dane opublikowane w raporcie sporządzonym przez Tax Research. Jego autor Richard Murphy, profesor City University w Londynie, przez 20 lat był księgowym. Od 15 lat jest podatkowym aktywistą, założył organizację Tax Justice Network i walczy z praktykami unikania i uchylania się od płacenia podatków. Jego ostatni raport został zamówiony przez grupę Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, ale ta współpraca nie ogranicza się do tej jednej partii. O tym, że trzeba walczyć z praktyką unikania i uchylania się od płacenia podatków od kilku lat mówi się od prawej do lewej strony sceny politycznej. Komisja Europejska i państwa członkowskie prowadzą walkę z tym procederem, co sprawia, że luka podatkowa od 2005 do 2015 roku zmniejszyła się o ok. 12 proc. Wciąż jest jednak ogromna i wynosi ok. 823 mld euro.
Zmniejszyć szarą dziurę
Murphy w swoich obliczeniach wykorzystuje dane publikowane przez MFW, Komisję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta