Nie jest łatwo zapłacić w ratach
PROCEDURY | Warunki uiszczenia exit tax w transzach są trudne do spełnienia. Krzysztof Wiśniewski
Podatek od niezrealizowanych zysków obciąża nie korzyści/zyski faktycznie uzyskane przez podatnika w wyniku transferu aktywów albo zmiany rezydencji podatkowej, ale ich hipotetyczną wartość zbywczą ustaloną dla celów zastosowania tego podatku. Oznacza to, że podatek trzeba będzie zapłacić od kwot, których się nie zarobiło, i tym samym na dzień powstania obowiązku zapłaty daniny podatnik niekoniecznie będzie dysponował środkami pieniężnymi, z których mógłby sfinansować swoje zobowiązanie podatkowe w tym zakresie. Mając to na uwadze, ustawodawca wprowadził do regulacji krajowych specjalne zasady pozwalające na rozłożenie zobowiązań podatkowych na raty.
Zasady przewidziane w krajowych regulacjach są jednak dalekie od oczekiwań podatników. W praktyce kształt tych regulacji nie pozostawia złudzenia co do praktycznej możliwości ich zastosowania, poczynając od wysoce uznaniowego charakteru decyzji o rozłożeniu podatku na raty, a kończąc na mocno niezdefiniowanych przesłankach leżących u podstaw wnioskowania o taką ulgę.
Najpierw trzeba złożyć wniosek
W pierwszej kolejności podatnik musi złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o rozłożenie na raty całości lub części podatku. Nie jest to jednak dopuszczalne w każdym przypadku, gdyż ustawodawca przewidział tę możliwość tylko wtedy, gdy:
- podatek będzie podlegał rozłożeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta