Czy wyjeżdżający muszą się martwić o exit tax
OBOWIĄZKI | Najwięcej kontrowersji budzi rozszerzenie stosowania nowych przepisów na osoby fizyczne. Konrad Dura
Plany Ministerstwa Finansów dotyczące wprowadzenia exit tax od początku budziły wątpliwości. Nie rozwiały ich ani konsultacje społeczne, ani wprowadzone po nich zmiany projektowanych przepisów. Najwięcej kontrowersji budzi rozszerzenie stosowania exit tax na osoby fizyczne oraz ryzyko ograniczenia unijnej zasady swobodnego przepływu ludzi i kapitału pomiędzy państwami członkowskimi.
- Pan Piotr jest ślusarzem i zamierza wyjechać do Holandii w celach zarobkowych. Planuje pracować tam przez minimum rok, przy czym co półtora miesiąca będzie przyjeżdżał do Polski na dwa tygodnie. Holenderski pracodawca zapewnia panu Piotrowi mieszkanie. W Polsce pan Piotr ma samochód, konto bankowe i konto oszczędnościowe oraz mieszkanie kupione na kredyt. W Polsce mieszka również żona pana Piotra oraz jego pięcioletnia córka. Czy pan Piotr będzie musiał zapłacić exit tax?
Nie.
Opodatkowaniu exit tax podlega zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika posiadającego w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, jeżeli Polska traci prawo do opodatkowania danego składnika majątku w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Pan Piotr będzie miał miejsce zamieszkania zarówno w Holandii (ok. dziewięciu miesięcy), jak i w Polsce (ok. trzech miesiące)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta