Exit tax po polsku
PIT/CIT | Od 1 stycznia 2019 r. mamy nowy podatek, który obejmuje potencjalne zyski z majątku przenoszonego za granicę. Adam Mariański prof. dr hab. partner zarządzający w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej Konrad Dura doradca podatkowy w Mariański Group Kancelarii Prawno-podatkowej
Podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków, podatek od wyjścia, podatek od wyprowadzki czy exit tax – to różne nazwy nadawane temu samemu mechanizmowi. Występuje on w wielu krajach należących do OECD czy EOG, więc nie jest żadnym novum. Exit tax zakłada pewną fikcję prawną, zgodnie z którą podatnik „zbywa" swój majątek w momencie przeniesienia składnika majątku za granicę lub zmiany miejsca zamieszkania (siedziby), miejsca faktycznego zarządu i z tego tytułu uzyskuje dochód, który powinien być opodatkowany. W praktyce podatek od wyjścia prowadzi do opodatkowania hipotetycznego zysku z hipotetycznego zbycia majątku.
Obowiązek wynikający z prawa unijnego
Wprowadzenie exit tax do krajowego porządku prawnego jest konsekwencją implementacji postanowień Dyrektywy Rady (UE) nr 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (dalej: dyrektywa ATAD).
Dyrektywa ta zakłada wprowadzenie do systemów podatkowych państw członkowskich wielu regulacji mających na celu przeciwdziałanie erozji baz podatkowych na rynku wewnętrznym i przenoszeniu zysków poza granice Unii Europejskiej. Każde z tych państw zobowiązane jest do wprowadzania przepisów zmierzających w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta