Lider nowoczesnego finansowania energetyki
Branża powinna odważnie korzystać z nowoczesnych możliwości, jakie stwarza dzisiejszy rynek finansowy. Przykładem są obligacje hybrydowe, euroobligacje oraz instrumenty wsparcia ze strony państwa. materiał powstał przy współpracy z firmą Tauron
Przed rynkiem energii elektrycznej w Polsce stoi wiele wyzwań. Z jednej strony ceny dla odbiorców końcowych powinny gwarantować konkurencyjność polskiej gospodarce, z drugiej być na tyle atrakcyjne, aby producentom energii dać impuls do inwestowania w nowe moce wytwórcze, a jej dystrybutorom w niezbędny rozwój i modernizację sieci. Energetyka to specyficzny sektor – nie należy oczekiwać w nim zwrotu z inwestycji w krótkim okresie. Dlatego kluczowe dla rozwoju branży są: stabilność regulacji, długoterminowa wizja i strategia, które pozwalają inwestorom na ocenę efektywności i ryzyka.
Istotne jest również odważne korzystanie przez firmy energetyczne z nowoczesnych możliwości w zakresie finansowania inwestycji, jakie stwarza dzisiejszy rynek finansowy. Przykładem takich instrumentów są obligacje hybrydowe czy pozyskiwanie środków na rynkach globalnych, np. poprzez emisję euroobligacji. Nie można zapominać także o instrumentach wsparcia ze strony państwa, m.in. w formie mechanizmu rynku mocy, które dają znaczący impuls do rozwoju działalności.
Niezależnie od swojej specyfiki inwestycje sektora energetycznego powinny być finansowane, jak każde inne przedsięwzięcie biznesowe, w sposób zmierzający do optymalizacji struktury ponoszonych nakładów, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta