Mobbing: konieczna poufność danych
Postępowanie antymobbinowe z reguły trwa długo. Ujawnienie w jego trakcie informacji wymaganych przez RODO może narazić część jego uczestników na dodatkowe szykany.
Przeciwdziałanie mobbingowi jest obowiązkiem pracodawcy (art. 943 § 1 kodeksu pracy, dalej k.p.) i nie polega jedynie na działaniach dotyczących przypadków wystąpienia tego zjawiska, ale również na działaniach zapobiegawczych, które powinny być realne i efektywne (wyrok Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2015 r., II PK 149/14).
Bardzo często pracodawcy tworzą tzw. polityki antymobbingowe, które są włączane do regulaminów pracy, stanowiąc tzw. wewnątrzzakładowe źródło prawa pracy. Wskazane jest, aby regulamin pracy w rozdziałach dotyczących obowiązków pracodawcy i pracowników nie tylko zakazywał stosowania mobbingu, ale także precyzyjnie określał, jakie działania o charakterze mobbingu są zakazane. Dobrze, jeśli wprowadzenie wewnętrznych przepisów antymobbingowych wiąże się ze szkoleniami.
Chronione personalia
Do momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności personalia osób zgłaszających przypadki mobbingu, jak i oskarżanych o mobbing powinny pozostać poufne, przede wszystkim ze względu na dobro postępowania oraz osób, które zgłosiły mobbing. W trakcie takich postępowań zakres danych osobowych, który jest przetwarzany, wykracza często poza rodzaje danych, których podania pracodawca może żądać od pracownika na podstawie art. 221 k.p.
Dodatkowo, są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta