Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równe prawa dla związkowców i nie-związkowców

24 stycznia 2019 | Kadry i Płace | Marcin Wujczyk

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca, który odmiennie potraktuje pracownika ze względu na przynależność związkową, naraża się na konieczność zapłaty odszkodowania z tytułu nierównego traktowania.

Przepisy nie dopuszczały różnicowania pracowników ze względu na ich przynależność związkową również przed wejściem w życie nowelizacji ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881 ze zm.; dalej: ustawa). Jednak wprowadzony od 1 stycznia 2019 r. do tej ustawy art. 3 precyzuje zakres ochrony, określa podmioty, które są chronione przed nierównym traktowaniem, a także konsekwencje złamania zakazu nierównego traktowania przez pracodawcę.

Kwestia członkostwa

Przywołany przepis zakazuje różnicowania sytuacji zatrudnionych ze względu na przynależność do związku zawodowego. Członka organizacji związkowej nie wolno zatem traktować gorzej niż osób, które do związku nie należą.

Jednak nie tylko przynależność do organizacji związkowej może być kryterium różnicującym osoby zatrudnione. Zakazane jest także traktowanie kogoś gorzej z powodu tego, że do związku zawodowego nie należy. Pracodawca nie może więc np. odmówić takiej osobie określonych świadczeń, które postanowił wypłacać tylko członkom związku zawodowego.

Wreszcie za kryterium niedozwolonego różnicowania zostało również uznane wykonywanie funkcji związkowej. Tym samym nie można traktować pracownika odmiennie np. ze względu na pełnienie przez niego określonej funkcji w zarządzie związku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11263

Wydanie: 11263

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament