Telepraca bez zbędnych formalności
Pracownik może przejść na telepracę na swój wniosek. Szef może się zgodzić, nawet gdy tej formy wykonywania pracy nie przewidują wewnętrzne przepisy.
Możliwość wykonywania pracy zdalnej w warunkach telepracy nie jest nowością w polskim prawie pracy. Jednak przez lata wymagało to poczynienia wcześniejszych ustaleń organizacyjnych na szczeblu zakładowym – z organizacjami związkowymi.
Obecnie przepisy kodeksu pracy przewidują wyjątki pozwalające na zatrudnienie w formie telepracy na wniosek pracownika. To w znacznym stopniu upraszcza proces stosowania tej elastycznej organizacji pracy.
Zdalnie i regularnie
Kodeks pracy nie przewidywał możliwości świadczenia pracy w formie telepracy w momencie jego wprowadzania. Powstał bowiem w okresie, kiedy praca zdalna przy użyciu internetu wpisywała się bardziej w dziedzinę fantastyki niż realnego sposobu zarabiania pieniędzy. Przepisy normujące telepracę zostały wprowadzone do k.p. 16 października 2007 r. ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 181, poz. 1288).
Zgodnie z definicją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta