Zmiana zarządu nie zeruje terminu na wręczenie dyscyplinarki
TRYB Miesiąc na decyzję, czy zwolnić sprawcę przestępstwa, biegnie od dnia, w którym dowiedział się o tym choćby jeden z członków zarządu spółki z o.o. Zmiana personalna w tym organie nie pozwala liczyć tego terminu od nowa.
- Jestem nowym prezesem zarządu sp. z o.o. Jeden z pracowników spółki popełnił przestępstwo za kadencji poprzedniego zarządu (3-osobowego). Jeden z jego członków o tym wiedział – już dwa miesiące temu dysponował odpisem prawomocnego wyroku skazującego. Nowy zarząd uzyskał informację na temat prawomocnego skazania przed dwoma tygodniami. Czy w tej sytuacji mogę dyscyplinarnie zwolnić tego pracownika? – pyta czytelnik.
Nie można zwolnić w trybie dyscyplinarnym tego pracownika za przestępstwo popełnione pod rządami poprzedniego zarządu sp. z o.o.
Rozstanie z przestępcą
Art. 52 § 1 pkt 2 i 3 kodeksu pracy przewiduje, że pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez niego – w czasie trwania umowy o pracę – przestępstwa, które wyklucza dalsze zatrudnianie tej osoby na zajmowanym stanowisku. Przestępstwo musi być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta