Trudno zarabiać na zdrowiu
Inwestycje | Branża biotechnologiczna jest inwestycją bardzo ryzykowną, ale dającą szanse na wysokie zyski Ewa Bednarz
Analitycy Franklina Templetona uważają, że wzrost wydatków na opiekę zdrowotną będzie sprzyjał rozwojowi spółek powiązanych z medycyną. Ubiegły rok wprawdzie nie należał do udanych dla większości inwestorów, ale nowy zaczął się optymistycznie.
Obiecujący debiutanci
W ubiegłym roku do jednej z najbardziej udanych inwestycji należały akcje firmy OncoArendi Therapeutics, specjalizującej się w badaniach i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób płuc i nowotworów, które w kwietniu zadebiutowały na rynku głównym GPW. W ciągu ośmiu miesięcy można było na nich zarobić ponad 44 proc.
OncoArendi Therapeutics w ofercie publicznej pozyskało 58 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone na finansowanie już prowadzonych i całkiem nowych projektów badawczo-rozwojowych. W przyszłość spółki trzy lata temu uwierzył Michał Sołowow. Od tego czasu, do wejścia na giełdę, jej wartość wzrosła 20-krotnie. Teraz największym akcjonariuszem jest fundusz Ipopema 112 FIZ AN, który ma 30,25 proc. akcji.
Rynek NewConnect wzbogaciła natomiast na początku roku grupa spółek biotechnologicznych specjalizujących się w diagnostyce, terapii i rehabilitacji pacjentów onkologicznych Nano Group, a pod koniec roku szukająca nowych leków Pure Biologics.
W tym roku przejście z NewConnect na główny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta