Kto może naruszyć prawo do znaku
PRAWO WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ | Szerszy krąg podmiotów odpowiedzialnych za naruszenia.
Na biurko prezydenta RP trafiła ustawa z dnia 20 lutego 2019 r. o zmianie ustawy prawo własności przemysłowej. Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy wejdą w życie w ciągu najbliższych miesięcy – ustawa bowiem nie przewiduje żadnego vacatio legis i wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Nowelizacja ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z 16 grudnia 2015 r. mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych („dyrektywa").
To szybkie tempo procedowania (ustawa trafiła do Sejmu w połowie grudnia 2018 r.) spowodowane jest opóźnieniem Polski w dokonaniu transpozycji przepisów dyrektywy do krajowego porządku prawnego – termin na wprowadzenie w życie odpowiedniej ustawy i aktów wykonawczych minął 14 stycznia 2019 r.
Pozycja licencjobiorcy
Mimo że ustawa zawiera szereg zmian zarówno w sferze prawa materialnego, jak i proceduralnego, w tym miejscu warto poruszyć dwie kwestie dotyczące naruszenia prawa do znaku. Jedna dotyczy pozycji licencjobiorcy w ewentualnym sporze; druga – pośredniej odpowiedzialności za naruszenie znaku, która została po raz pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta