Nie każdy związek zawodowy dostanie lokal i telefon
O lokum w firmie i urządzenia techniczne może zabiegać tylko taka organizacja, która bez nich nie może działać. Pracodawca nie musi ich jednak zapewniać, gdy obiektywnie nie ma takiej możliwości.
Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., objęła również przepisy regulujące korzystanie przez związki zawodowe z pomieszczeń i urządzeń technicznych pracodawcy. Wprowadzone zmiany nie wyjaśniły jednak wszystkich wątpliwości związanych z tymi uprawnieniami.
Lokum musi być niezbędne
Pracodawca ma obowiązek udostępnić zakładowej organizacji związkowej lokal i urządzenia techniczne (art. 33 ustawy o związkach zawodowych). Związek zawodowy może żądać takich udogodnień tylko w takim zakresie, w jakim są one niezbędne do wykonywania działalności związkowej. Oznacza to, że po stronie związku muszą istnieć okoliczności uzasadniające potrzebę korzystania z lokalu lub innych urządzeń technicznych.
Takie okoliczności występują przeważnie tylko w przypadku organizacji związkowych zrzeszających znaczną liczbę pracowników. Małym związkom trudno wykazać, że nie mogą funkcjonować bez dostępu do odrębnego pomieszczenia.
Ustawodawca posłużył się w art. 33 ustawy o związkach zawodowych sformułowaniem, że pracodawca udostępnia organizacji zakładowej pomieszczenie i urządzenia techniczne. Z tego sformułowania słusznie wywodzi się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta