Czy tajemnica przedsiębiorstwa jest w Polsce należycie chroniona
PRAWO | Ochrona przedsiębiorcy przed nieuprawnionym naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracowników lub byłych pracowników po nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
4 września 2018 r. weszła w życie obszerna nowelizacja art. 11 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 419), której celem w założeniu miała być kompleksowa regulacja ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w polskim porządku prawnym. Nowelizacja wynikała z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiej i Rady 2016/943 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (dyrektywa know-how).
Polski ustawodawca nie zdecydował się na stworzenie odrębnej ustawy regulującej kompleksowo ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa, lecz poprzestał na dokonaniu zmiany dotychczasowych przepisów zawartych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Wynikało to zapewne z przeświadczenia, że konstrukcje obecne w polskiej ustawie były w zasadniczej części już zbieżne z przepisami dyrektywy know-how. Przyjęcie takiego sposobu wdrożenia dyrektywy spowodowało jednak zasadnicze wątpliwości co do spełnienia celów w odniesieniu do jednego z najważniejszych jej aspektów – ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa przed jej nieuprawnionym ujawnieniem lub wykorzystaniem przez pracowników lub byłych pracowników. O wadze tego zagadnienia dla praktyki obrotu gospodarczego mogą świadczyć wyniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta