Czy prawo własności intelektualnej jest hamulcem w rozwoju sztucznej inteligencji
Artificial Intelligence | Nowe technologie cyfrowe.
Szybki rozwój sieci neuronowych, które są podstawą funkcjonowania sztucznej inteligencji (artificial intelligence, dalej: AI), każe postawić szereg pytań dotyczących jej miejsca w prawach własności intelektualnej. Bardzo często w związku z prawami własności intelektualnej i „twórczością" AI rozważa się kwestie autorstwa utworu lub wynalazku wytworzonego w oparciu o dostarczone dane i wypracowane algorytmy przez sieci komputerowe. Wystarczy podać przykład utworów muzycznych zarejestrowanych w amerykańskim Copyright Office czy obrazów wytworzonych przez AI sprzedawanych na aukcjach dzieł sztuki, ale także takich systemów AI, które tworzą własny kod czy język jako rezultat nauczania. AI rozwija się także błyskawicznie w medycynie, gdzie stanowi istotną pomoc dla lekarzy, analizując i porównując setki tysięcy danych, co pozwala na szybsze i precyzyjniejsze zdiagnozowanie choroby i podjęcie decyzji co do metody leczenia.
Dla firm rozwijających AI interesujące są nie tylko pytania o autorstwo wynalazków lub utworów „tworzonych" przez AI, ale przede wszystkim pytania o możliwości objęcia wyłącznością prawną własnych rozwiązań w zakresie systemów AI. Ważne są także pytania o granice swobody korzystania przy tworzeniu określonego systemu AI z cudzych utworów, baz danych i rozwiązań w zakresie informatyki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta