Chory przedsiębiorca powinien mieć zastępcę
Ubezpieczony niezdolny do prowadzenia pozarolniczej działalności, co najmniej w okresach przedłużającej się udokumentowanej niezdolności do pracy powinien umocować lub wyznaczyć inną upoważnioną osobę do dokonywania istotnych czynności prawnych lub faktycznych w imieniu i na rzecz danego podmiotu gospodarczego. Tylko niecierpiący zwłoki, życiowo konieczny oraz gospodarczo usprawiedliwiony charakter takich czynności może być wyjątkowo oceniony jako niewykonywanie zarobkowej działalności gospodarczej w okresie zwolnień lekarskich.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 12 września 2018 r. (III UK 124/17).
Zgodnie z ustalonym stanem faktycznym ubezpieczona – przedsiębiorca prowadząca działalność gospodarczą przez kilka miesięcy była niezdolna do pracy z powodu choroby. Ponieważ podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, w okresie niezdolności pobierała zasiłek chorobowy.
W tym czasie ubezpieczona wystawiała rachunki za wykonane usługi i podpisywała umowy z kontrahentami. W związku z tym organ rentowy wydał decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego oraz nakazał zwrot pobranego świadczenia, wskazując, że ubezpieczona nie zaprzestała działalności zarobkowej w czasie choroby.
Sądy obu instancji uznały odwołanie za uzasadnione, wskazując, że w okresie niezdolności ubezpieczona nie wykonywała działalności zarobkowej. Po pierwsze jej obowiązki przejęła inna osoba, a ponadto ubezpieczona nie była prawidłowo pouczona o okolicznościach skutkujących brakiem prawa do świadczenia.
Od wyroku II instancji ZUS wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta