Trudne kalkulacje podatku minimalnego
Podmioty, które zapłaciły w 2018 r. podatek od przychodów z budynków, mają wątpliwości czy występować o jego zwrot. W każdym przypadku organ będzie bowiem badał prawidłowość rozliczeń dokonanych w zeznaniu rocznym.
W trakcie 2018 roku gruntownie zmieniono regulację dotyczącą podatku od przychodów z budynków (tzw. podatku minimalnego). Zmiany niekorzystne dla podatników, rozszerzające obowiązek podatkowy, weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Wprowadzono również kilka pozytywnych zmian, które na mocy przepisów przejściowych mogą być stosowane do rozliczeń za 2018 r. Na skutek nowelizacji u właścicieli budynków komercyjnych pojawiły się nowe wątpliwości.
Kwota wolna w grupach kapitałowych
W 2018 r. podatnicy byli uprawnieni do stosowania tzw. kwoty wolnej w wysokości 10 mln zł w stosunku do każdej nieruchomości. Od 2019 r. ograniczono kwotę zwolnienia poprzez możliwość jej zastosowania jednokrotnie przez podatnika (niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości). Ponadto, w szczególnych sytuacjach, kwota 10 mln zł przysługuje łącznie podmiotom powiązanym (na mocy art. 24b ust. 10 ustawy CIT i art. 30g ust. 10 ustawy PIT). Przepisy wskazują, że kwotę tę należy podzielić pomiędzy określone podmioty z grupy kapitałowej na podstawie klucza wartości posiadanych budynków. Intencją projektodawców tej zmiany było „przeciwdziałanie ewentualnemu przenoszeniu własności (współwłasności) budynków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta