Jak ująć w kosztach sprzedaż samochodu
Od 2019 r. w przypadku zbycia droższych aut podatnicy wykażą w kosztach niższe kwoty. Zmiany dotyczą jednak tylko pojazdów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych po 31 grudnia 2018 r. Karol Witkowski
Od 1 stycznia br. zmienił się sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży samochodu osobowego stanowiącego środek trwały.
Tak było...
Do końca 2018 r. w przypadku sprzedaży samochodu osobowego (stanowiącego środek trwały) kosztem podatkowym była wartość netto (niezamortyzowana) samochodu. Przy ustalaniu wartości netto brało się pod uwagę zarówno odpisy zaliczone do kosztów podatkowych, jak i te niestanowiące kosztów uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b w zw. z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Same odpisy amortyzacyjne natomiast mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu tylko w części ustalonej od wartości początkowej samochodu nieprzekraczającej równowartości 20 tys. euro (30 tys. euro dla samochodów elektrycznych) (art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).
Przepisy ustawy o CIT umożliwiały (i nadal umożliwiają) obniżenie stawek amortyzacyjnych (art. 16i ust. 5 ustawy o CIT). Podatnik, który zdecydował się na obniżenie stawki amortyzacyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta