Do stosowania 50-proc. kosztów nie trzeba ewidencji czasu pracy
Obowiązkiem płatnika jest prowadzenie dokumentacji i udowodnienie kwestii związanych z naliczaniem kosztów uzyskania przychodu od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom. Nie można jednak twierdzić, że w tym celu konieczne jest prowadzenie konkretnej ewidencji wskazującej na czas pracy. Taki wymóg nie wynika z żadnego przepisu prawa podatkowego. Aleksandra Gustowska
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 lutego 2019 r. (II FSK 422/17).
Spółka zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Są to specjaliści w dziedzinie informatyki, którzy tworzą programy i grafikę komputerową. W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:
- czy podzielenie w umowach wynagrodzenia na część wypłacaną pracownikowi w zamian za tworzenie i przenoszenie praw do utworów oraz na część, która wypłacana jest za pozostałe czynności w ramach stosunku pracy, uprawnia spółkę do zastosowania kosztów autorskich w stosunku do części wynagrodzenia wypłacanego w zamian za tworzenie utworów?
- czy oprócz zapisów w umowie o pracę spółka powinna dodatkowo ewidencjonować czas pracy pracownika przeznaczony na pracę twórczą?
Zdaniem spółki, jest ona uprawniona do zastosowania art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, a więc do preferencyjnego naliczania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50 proc. w przypadku, gdy wynagrodzenie z umowy o pracę zostanie wyszczególnione, tak jak zostało to przedstawione we wniosku. Natomiast w odniesieniu do drugiego pytania, zdaniem wnioskodawcy nie ma obowiązku prowadzenia takiej ewidencji, ponieważ tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta