Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maksymaliści na to nie pozwolą

01 kwietnia 2019 | Opinie | Łukasz Warzecha

Wizja wyjścia z wyniszczającego Polskę konfliktu 
za pomocą swoistego zabiegu deus ex machina, polegającego na decentralizacji państwa, jest kusząca. 
Jej autorzy wydają się jednak lekceważyć kilka ważnych czynników, w tym przywiązanie klasy politycznej 
do swojej żałośnie niskiej jakości – pisze publicysta.

Najpierw trochę optymizmu: za sukces można uznać już sam fakt, że inicjatywa Inkubatora Umowy Społecznej (IUS tworzą naukowcy i działacze z różnych stron, stroniący od czynnej polityki, spośród których najbardziej znaną twarzą jest prof. Antoni Dudek; środowisko podkreśla, że nie chce wchodzić do polityki, nie jest zaczątkiem partii ani nawet ruchem politycznym, a jego członkiem nie można zostać, należąc do ugrupowania politycznego) w pewnym sensie niszowa, idąca pod prąd skrajnie emocjonalnego tonu polityki polskiej AD 2019, przebiła się do centralnych mediów w roku wyborczym. W „Rzeczpospolitej" ogólne założenia ruchu omówili Antoni Dudek, Anna Wojciuk i Maciej Kisilowski w tekście „Silna Polska mądrze zdecentralizowana". 21 marca zaś w siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja, na której zaprezentowano doświadczenia Szwajcarii oraz bardziej szczegółowo pomysły IUS.

Kombinacje do uwzględnienia

W sposób zamierzony czy nie, ale miejsce spotkania wybrano symboliczne – pokazywało odcięcie się inicjatywy od kampanijnego blichtru i podkreślało jej merytoryczny charakter. Faktycznie – choć prelegenci podkreślali nieustannie, że przedstawiane przez nich koncepcje to jedynie propozycje i baza do dalszych rozważań, widać było ogrom pracy włożonej choćby w symulacje budżetowe pokazujące, jak wyglądałyby finanse publiczne po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11320

Wydanie: 11320

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament