Piwo musi smakować i wyglądać jak piwo
Produkt wytworzony z nieznaczną zawartością słodu, do którego przed fermentacją dodano syrop glukozowy, można uznać za „piwo otrzymywane ze słodu", gdy cechy organoleptyczne tego wyrobu odpowiadają cechom piwa.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 13 marca 2019 r. (C‑195/18).
Stan faktyczny
Polski obywatel produkował napój alkoholowy, który według niego stanowił mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi. Produkt powstawał w wyniku mieszania 100 hektolitrów brzeczki, która powstawała ze 134,9 l ekstraktu słodowego, 1708,2 l syropu glukozowego, 9 l kwasu cytrynowego, 2,4 l fosforanu amonu oraz pożywki i wody. Producent tego napoju składał co miesiąc do właściwego urzędu celnego deklarację dla podatku akcyzowego, klasyfikując produkowany przez siebie wyrób jako mieszaninę „piwa" o kodzie CN 2203 z napojami bezalkoholowymi i stosował stawkę akcyzy na piwo w wysokości 7,79 zł (około 1,8 euro) od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.
Kilkunastoma decyzjami wydanymi w okresie od 27 września 2012 r. do 14 lutego 2014 r. naczelnik urzędu celnego zakwestionował deklaracje i określił zobowiązania producenta w podatku akcyzowym na kwoty znacznie wyższe. Zdaniem organu wyrób należało zaklasyfikować do pozycji CN 2206, jako napój na bazie pozostałego napoju fermentowanego i napoju bezalkoholowego oraz zastosować stawkę akcyzy w wysokości 158 zł (około 36,5 euro) od 1 hektolitra gotowego wyrobu. Organ podkreślał, że głównym składnikiem użytym do wyrobu półproduktu był syrop glukozowy, a nie słód,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta