Magazynowanie nie tworzy stałego miejsca prowadzenia działalności
Jeśli działalność zagranicznych spółek w Polsce sprowadza się do nabywania towarów, ich magazynowania oraz obróbki, a produkty te, po wykonaniu na nich prac, są wywożone na terytorium innego kraju, to usługi te nie są opodatkowane w Polsce.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2019 r. (0115-KDIT1-2.4012.8. 2019.1. AW).
Usługodawca jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, w skład której wchodzą również spółki z Litwy i ze Szwecji. Zgodnie z planowanym modelem biznesowym, podmioty te będą kupowały od kontrahenta w Danii towary (elementy aluminiowe), które będą bezpośrednio transportowane do magazynu usługodawcy w Polsce. Towary te będą magazynowane (do sześciu miesięcy), będą podlegały obróbce, a następnie będą wysyłane na Litwę i do Szwecji. W żadnym momencie prawo do rozporządzania towarami jak właściciel nie zostanie przeniesione na usługodawcę (będzie on świadczyć usługi na materiale powierzonym). Z tytułu wyświadczonych usług usługodawca będzie wystawiać faktury VAT na rzecz spółek z Litwy i ze Szwecji.
Podmioty litewskie i szwedzkie nie będą posiadały w Polsce oddziału ani przedstawicielstwa, na podstawie żadnego tytułu prawnego nie będą najmować biur, magazynów, maszyn. Nie będą także zatrudniać żadnych pracowników ani delegować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta