Korekty w cenach transferowych – wstecz czy na bieżąco
Jeśli rozliczenie między podmiotami powiązanymi było określone błędnie, lecz jego wadliwość ujawniła się dopiero później (na skutek nowych okoliczności), to nie mamy do czynienia z omyłką lub błędem rachunkowym. Według przepisów obowiązujących do końca 2018 r., korekty rozliczeń cen transferowych powinny być w takim przypadku rozpoznawane w momencie wystawienia (otrzymania) dokumentu korygującego.
Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 22.02.2019 r. (0114-KDIP2-2.4010.629.2018.2.AS).
W przedmiotowej sprawie podatnik płacił powiązanemu kontrahentowi za udostępnione w formie licencji prawa do własności intelektualnej. Po późniejszej analizie modelu cen transferowych pod kątem zasady ceny rynkowej strony uznały, że w wyniku przyjętego pierwotnie mechanizmu rozliczeń zysk z transakcji pomiędzy ww. podmiotami był alokowany nieprawidłowo (licencjodawca otrzymywał zbyt niskie wynagrodzenie). W celu spełnienia wymogów zawartych w przepisach o cenach transferowych, strony postanowiły skorygować dotychczasowe obciążenia, doprowadzając do właściwej alokacji zysku. Podatnik uznał, że korektę wynikającą z takiego zdarzenia należy rozpoznać „wstecz", jako wynikającą z oczywistej omyłki, która nastąpiła w momencie pierwotnego ustalania ceny. Zdaniem podatnika, już pierwotne rozliczenie zawierało błąd, dlatego powinno ono zostać skorygowane.
Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem, przyczyną nieprawidłowości były założenia, na których oparto metodologię kalkulacji wynagrodzenia, a nie błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka. Mimo, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta