Trzeba na nowo zrewidować obowiązki w zakresie cen transferowych
Dokumentacja transakcji z podmiotami powiązanymi za 2018 rok może zostać przygotowana albo według starych zasad, albo obowiązujących od 1 stycznia br. Podatnik musi sam ocenić który reżim jest dla niego korzystniejszy.
1 stycznia 2019 r. weszły w życie znowelizowane regulacje dotyczące cen transferowych. Zgodnie z przepisami przejściowymi do nowelizacji, podatnicy mają możliwość zastosowania za 2018 rok nowego reżimu (tj. obowiązującego od 1 stycznia 2019 r.) lub pozostać w starym reżimie (tj. w obowiązującym pomiędzy 1 stycznia 2017 r. a 31 grudnia 2018 r.). Wybór należy do nich. Co ważne, po podjęciu decyzji, według którego reżimu podatkowego podatnik chce określić swoje obowiązki dokumentacyjne za rok 2018, nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia czy informacji co do swojego wyboru. Wystarczy, że zastosuje się do wybranego reżimu w całości.
Duże wyzwanie dla firm
Co to w praktyce oznacza dla podatników? Przede wszystkim duże wyzwanie, żeby na nowo zrewidować obowiązki w zakresie cen transferowych. Chociaż ustawodawca nie mówi o rewolucji, a raczej o ewolucji przepisów, to trzeba mieć na uwadze, że znowelizowane przepisy wprowadzają tak dużo istotnych zmian, że zmuszają one podatników do wyjścia ze swojej strefy komfortu i nawet jeżeli mieli już np. zidentyfikowaną listę podmiotów powiązanych czy określone obowiązki dokumentacyjne, to pracę tę powinni wykonać jeszcze raz, od podstaw, przy zmienionych założeniach.
Poniżej przedstawiamy zwięzłą analizę zmian wprowadzonych w zakresie obowiązków dokumentacyjnych (tj. przygotowywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta