Zachować zdrowie przy biurku
Choć większość pracowników biurowych dobrze ocenia stan swojego zdrowia, to aż ośmiu na dziesięciu odczuwa stres i różne dolegliwości związane z pracą. Wielu z nich można zaradzić – jeśli nie z pomocą pracodawcy, to na własną rękę.
Bóle szyi, pleców, głowy, barków, oczu i nadgarstków – to najbardziej powszechne wśród pracowników biurowych w Polsce dolegliwości związane z pracą. Odczuwa je aż 79 proc. z nich, jak wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" raportu firmy Healthdesk, która na podstawie badań prowadzonych w ostatnich dwóch latach (objęły w sumie 1300 osób, głównie kobiet) przeanalizowała stan zdrowia osób pracujących w biurach. I wykazała, że nie jest z nim najlepiej, chociaż aż 86 proc. uczestników badania ocenia go jako dobry i bardzo dobry.
Stres po weekendzie
Jednak niemal tyle samo badanych odczuwa w związku z pracą przy biurku jakieś dolegliwości bólowe. Skąd ta rozbieżność? – Dopóki ból nie występuje w stanie ostrym, intensywnym – zmuszającym pracownika do pozostania w domu, ten może go bagatelizować – wyjaśnia fizjoterapeuta Miłosz Rekawek, komentując wyniki raportu.
Do bólu fizycznego dochodzi stres, który towarzyszy pracy ponad ośmiu na dziesięciu badanych pracowników biurowych. Co czwarty pracuje w warunkach uporczywego stresu i już do 10 proc. wzrosła grupa osób stresujących się pracą codziennie – nawet w weekendy. Niemal co dziewiąta osoba denerwuje się, myśląc o poniedziałku w biurze. Jeszcze częściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta