Opłaty za najem można udokumentować dowodem wewnętrznym
Przedsiębiorca, który nie otrzymał od właściciela wynajmowanego mieszkania faktury ani rachunku, ma prawo wpisać do podatkowej księgi wydatek na czynsz na podstawie sporządzonego przez siebie dokumentu.
- Przedsiębiorca wykonuje znaczną część pracy na terenie miasta znajdującego się w dużej odległości od miejsca zamieszkania, dlatego wynajął w tym mieście mieszkanie. Wynajęcie mieszkania pozwoli mu ograniczyć koszty związane z używaniem samochodu (środka trwałego w firmie) i z nocowaniem w hotelach. Zwiększy także wydajność pracy i ograniczy czas tracony na dojazdy. Zdarzenia gospodarcze przedsiębiorca ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Umowa najmu została zawarta z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Opłaty będą płacone przelewem na rachunek bankowy. Czy przedsiębiorca postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodu wydatek na wynajem mieszkania i dokumentując go dowodem wewnętrznym, do którego załącznikiem będzie potwierdzenie zapłaty czynszu i opłat z tytułu najmu, zgodnie z zawartą umową najmu? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta