Inicjator rozstania nie zwróci kosztów nauki
Rozwiązanie umowy o pracę z osobą związaną umową szkoleniową na jej prośbę nie oznacza, że będzie ona zobowiązana do zwrotu nakładów na jej kształcenie. Nie można bowiem uznać, że rozwiązała ona stosunek pracy jednostronnie.
Nasza spółka finansowała kilku pracownikom płatne szkolenia. Z dwoma z nich rozwiązaliśmy umowy terminowe na ich prośbę. Wydaliśmy świadectwa pracy. Z racji wysokich kosztów szkoleń zamierzamy skierować pozew o zwrot tych kwot (wymagalne w lipcu 2017 r.), ponieważ według nas to pracownicy inicjowali wypowiedzenie. Były umowy szkoleniowe i rygor zwrotu kosztów według kodeksu pracy. Czy będzie to prawnie uzasadnione? – pyta czytelnik.
W tym przypadku kluczowe znaczenie ma art. 1035 kodeksu pracy. Wynika z niego, że pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
1) który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
2) z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 1034, nie dłuższym niż 3 lata,
3) który w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta