Obniżka pensji dopiero po konsultacji
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy dotyczące pracownika korzystającego z ochrony związkowej musi poprzedzać konsultacja związkowa, gdy dotyczy to osoby zatrudnionej na czas nieokreślony.
Pracodawca musi zastosować wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy, gdy chce zmienić istotne warunki zatrudnienia albo gdy zmiana warunków pracy/płacy jest dla pracownika niekorzystna. Wypowiedzenie to następuje, gdy firma zaproponuje pracownikowi nowe warunki na piśmie. Wskazuje na to wprost art. 42 § 2 kodeksu pracy.
Wymogi formalne
Przy wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca musi dopełnić wymogów formalnych analogicznych do tych, jakie obowiązują przy wypowiedzeniu umowy o pracę. Ma to istotne znaczenie dla zachowania poprawności wypowiedzenia. Stąd też konieczność zachowania wymogów konsultacji związkowej.
Pracodawca powinien skonsultować zamiar wypowiedzenia warunków pracy lub płacy umowy zawartej na czas nieokreślony z zakładową organizacją związkową:
∑ gdy pracownik, którego wypowiedzenie ma dotyczyć, jest jej członkiem, lub
∑ która podjęła się reprezentacji jego praw (art. 38 k.p. i art. 232 kodeksu pracy).
Obowiązek konsultacyjny nie jest uzależniony od inicjatywy pracownika lub związku zawodowego w zakresie przekazywania firmie informacji o korzystaniu przez tę osobę z ochrony związkowej. Według bowiem art. 30 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 263), w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta