Spory zbiorowe również dla usługobiorców
Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne mają prawo podejmować akcje zbiorowe, w tym strajk. Jeśli jednak z tego powodu nie wykonają w terminie zamówionej usługi, mogą nie uzyskać umówionego wynagrodzenia.
Od 1 stycznia 2019 r. prawo do tworzenia związku zawodowego przyznano wszystkim osobom wykonującym pracę zarobkową (art. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych; tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 263). Takimi osobami są nie tylko pracownicy, ale też osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, pod warunkiem jednak, że:
1) za wykonywaną pracę otrzymują wynagrodzenie,
2) do wykonywanie tej pracy nie zatrudniają innych osób,
3) mają takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy.
Grupa osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy uzyskała nie tylko prawo zakładania związków zawodowych i prowadzenia działalności związkowej, ale została objęta również przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z art. 6 tej ustawy, jej przepisy odnoszące się do pracowników mają odpowiednie zastosowanie do innych niż pracownicy osób wykonujących pracę zarobkową. Co to oznacza w praktyce?
Zakres żądań
Na gruncie nowych regulacji przedmiotem sporu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta