Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność internetu czy cenzurowanie?

04 kwietnia 2019 | Prawo | Adam Pacuski

Konieczność płacenia za korzystanie dla zarobku z cudzej własności intelektualnej nie ogranicza swobody i jest korzystne dla wszystkich użytkowników sieci.

 

Dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym została przyjęta przez Parlament Europejski, a nie cichnie dyskusja, czy ugruntowuje wolność w sieci, czy ją cenzuuje. Warto to przemyśleć w związku z 24-miesięcznym terminem na transpozycję dyrektywy do polskiego porządku prawnego. Czas ten, zamiast na spory, spożytkujmy na stworzenie mechanizmów satysfakcjonujących wszystkich zainteresowanych.

Dyrektywa dotyczy korzystania w sieci z utworów, do których prawa majątkowe jeszcze nie wygasły. Nie dotyczy dzieł, które nie są już objęte tzw. monopolem autorskim, uprawniającym do decydowania o możliwości zapoznania się przez innych z utworem. Z nich po implementacji dyrektywy będzie można korzystać niezależnie od jej regulacji.

Jak zatem dyrektywa odnosi się do utworów objętych monopolem? Podmiot świadczący usługi związane z udostępnianiem w sieci utworów objętych prawami autorskimi lub pokrewnymi będzie zobowiązany informować użytkowników, że świadczy takie usługi. Będzie także musiał uzyskać zezwolenie od uprawnionych z tych praw autorskich i pokrewnych, szczególnie przez zawarcie umów licencyjnych. Zezwolenie powinno objąć korzystanie z utworów przez użytkowników serwisu, mające charakter niekomercyjny czy niegenerujący istotnych profitów. Zezwolenie operatora serwisu internetowego powinno się zatem rozciągać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11323

Wydanie: 11323

Spis treści
Zamów abonament