Jak nieźle zarobić na historii Polski
Ostro licytowane są pamiątki legionowe oraz związane z budową komunizmu.
Krakowska Desa 6 kwietnia zorganizuje kolejną specjalistyczną Aukcję Orderów i Odznaczeń (www.desa.art.pl). Sensację budzi bluza mundurowa podporucznika 1. Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego (cena wyw. 20 tys. zł).
To wielka rzadkość. Galowe mundury we wrześniu 1939 roku pozostały w szafach. Jeśli nie spłonęły w bombardowaniach, to sami właściciele niszczyli je, żeby Niemcy nie dowiedzieli się o ich istnieniu. Jeśli takie mundury cudem przetrwały wojnę, to w PRL właściciele niszczyli je z konieczności, ponieważ stwarzały zagrożenie w nowych warunkach politycznych.
Ekstraatrakcją jest zachowana oryginalna naszywka pracowni krawieckiej „F.Perelberg Warszawa N-Świat 62 m.15.Tel.5.9341". Szeregowi żołnierze nosili mundury szyte fabrycznie. Natomiast oficerowie prześcigali się w zamawianiu mundurów na miarę u modnych krawców.
7 kwietnia ubiegłego roku krakowska Desa wystawiła mundur przedwojennego podporucznika Pułku Artylerii Ciężkiej z Chełma. Apelowałem w „Moich Pieniądzach" (22 marca 2018), żeby czytelnicy rozwikłali zagadkę tego munduru. Mundur jest bez wątpienia oryginalny. Ma wszytą przedwojenną metkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta