Poszkodowany pośle szefa za kratki
Pracodawcy, który naraża pracowników na niebezpieczeństwo, grozi kara więzienia. Za niezgłoszenie wypadku przy pracy naraża się zaś na grzywnę lub areszt.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jednak nawet zagwarantowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa nie eliminuje w 100 proc. ryzyka zaistnienia wypadku. Jak zatem kształtuje się odpowiedzialność pracodawcy w sytuacji, gdy podwładny zostanie poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy?
Po pierwsze ubezpieczenie
Przepisy kodeksu pracy stanowią, że pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego określone w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1376 ze zm.). Ustawa ta zawiera zamknięty katalog świadczeń przysługujących poszkodowanemu w wypadku przy pracy. Zalicza się do nich:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- jednorazowe odszkodowanie (przysługujące zarówno ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, jak i członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty),
- rentę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta