Jak złagodzić konsekwencje twardego Brexitu na rynku ubezpieczeń
Obecnie ważą się losy Brexitu. Jeśli Wielkiej Brytanii nie uda się wypracować rozwiązania w sprawie wyjścia z UE do 12 kwietnia 2019 roku, bezumowne wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE (tzw. „twardy Brexit") może stać się faktem.
Dla zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji, które mają swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii twardy Brexit oznacza, że nie będą one mogły wykonywać swojej działalności na terytorium UE na dotychczasowych zasadach, tj. w oparciu o zasadę jednolitej licencji. Potwierdziła to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w komunikacie z 29 stycznia 2019 roku, a także Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) w rekomendacjach dla sektora ubezpieczeniowego z 19 lutego 2019 roku.
Ważna zasada
Warto przypomnieć, że zasada jednolitej licencji (zwana również zasadą jednolitego paszportu) to jedna z nadrzędnych zasad podejmowania i prowadzenia działalności regulowanej przez instytucje finansowe na terytorium UE. W myśl tej zasady instytucja finansowa posiadająca siedzibę i zezwolenie na prowadzenie działalności w jednym z państw UE (tzw. państwo macierzyste), może również prowadzić taką działalność w pozostałych państwach UE (tzw. państwa goszczące) bez konieczności ubiegania się o odrębną licencję. Co do zasady, w przypadku zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji warunkiem skorzystania z zasady jednolitej licencji w państwach goszczących jest powiadomienie organu nadzoru państwa macierzystego o zamiarze prowadzenia tam działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta