Mieszkania mogą zdrożeć o 10 procent
Lokale z najlepszymi adresami są już rekordowo drogie. Deweloperzy nie bali się podnosić ich cen. I nadal budują aż się kurzy. Oferta rośnie, chętni są.
Średni koszt budowy (bez ceny ziemi) 1 mkw. PUM (powierzchnia użytkowa mieszkań – red.) przekroczył 4 tys. zł – podaje Emmerson Evaluation w najnowszym raporcie, który „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej" publikują jako pierwsze.
– W 2018 roku odnotowaliśmy bardzo duże wzrosty cen mieszkań, które w najlepszych lokalizacjach osiągnęły rekordowe poziomy – komentuje Dariusz Książak, prezes firmy Emmerson Evaluation. – Rosły ceny gruntów i koszty wykonawstwa – dodaje. Większość deweloperów zanotowała spadek sprzedaży mieszkań.
Drogie śródmieście
Popyt na mieszkania wciąż jest jednak duży. Deweloperzy nie zwalniają tempa. Emmerson Evaluation podaje, że na koniec II półrocza 2018 r. w warszawskiej ofercie było ponad 16,3 tys. lokali (nowo wprowadzonych – 12,1 tys.). Firmy sprzedały w tym czasie ponad 10,6 tys. mieszkań. Analitycy przewidują, że na koniec I półrocza tego roku w stołecznej ofercie będzie ok. 17,5 tys. lokali.
Emmerson Evaluation przeanalizował też ceny mieszkań, i nowych, i używanych (dane na koniec 2018 r.). W stolicy horrendalnie drogie jest Śródmieście. Mediana cen mkw. mieszkań deweloperskich w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta