Proste rozwiązanie dla innowacyjnych pomysłów
W spółkach, działających jako startupy, członkowie zarządu mają odpowiadać solidarnie za jej długi, gdyby egzekucja wobec spółki, okazała się bezskuteczna.
Projekt ustawy zmieniającej kodeks spółek handlowych, w przedmiocie powołania do życia nowej spółki kapitałowej – prostej spółki akcyjnej (PSA) 13 lutego trafił do Sejmu.
Skąd pomysł na „podgatunek" spółki akcyjnej w k.s.h.? Jak wyjaśniało już kilkukrotnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, jest to przede wszystkim działanie służące wsparciu rozwoju innowacyjnych sektorów gospodarczych, szczególnie w ramach startupów. Ta pożądana i promowana przez rządzących gałąź biznesu, rządzi się specyficznymi zasadami. Jako podstawowe cechy odróżniające od tradycyjnego biznesu można wskazać nowatorskość pomysłów biznesowych do realizacji, zwykle brak środków własnych na realizację zamierzeń, znikome lub niskie możliwości pozyskania kredytu na swoją działalność czy wreszcie istotne ryzyko niepowodzenia innowacyjnego przedsięwzięcia. Zdaniem ministerstwa, środowisko startupów od dłuższego czasu i przy różnych okazjach wskazywało, że istniejące rozwiązania i formaty prawne nie pasują zbyt dobrze do błyskawicznie zmieniającego się biznesu nowych technologii. Często utyskiwano, że istniejące w kodeksie spółek handlowych rozwiązania prawne oparte są na strukturach jeszcze z przedwojennego kodeksu handlowego, które nawet nieco unowocześnione, są mało przydatne z punktu widzenia współcześnie rozpoczynających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta