Technologie w służbie budownictwa
Nabierająca rozpędu IV rewolucja przemysłowa powoduje zmiany związane z nowymi sposobami projektowania i produkcji, co będzie miało konsekwencje dla branży budowlanej i architektonicznej.
Potencjał sztucznej inteligencji i zaawansowanej robotyki w dziedzinie konstruowania nowych budynków i późniejszego zarządzania nimi wydaje się dziś ogromny – wynika z raportu „Budownictwo przyszłości. Pod lupą" opracowanego przez firmę EFL.
Nowe technologie, które według raportu mają największą szansę upowszechnić się w najbliższych latach, a z czasem stać się obowiązującym standardem, to przede wszystkim rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków, produkujące odnawialne źródła energii oraz tworzące inteligentne systemy zarządzające nieruchomościami. Wśród trendów obserwowanych w budownictwie XXI wieku duży potencjał rozwoju mają także nowoczesne prefabrykaty oraz nowe materiały budowlane.
Praca dla robota
Nabierająca rozpędu IV rewolucja przemysłowa, nazywana Przemysłem 4.0, spowoduje wiele zmian związanych m.in. z wprowadzeniem nowych technik projektowania i wytwarzania, co będzie miało poważne konsekwencje dla branży budowlanej i architektonicznej. Raport jednej z brytyjskich firm przedstawiony na ostatnich targach MIPIM w Cannes wprawił wielu przedstawicieli branży w zakłopotanie, a grono specjalistów skłonił do szerszej debaty na temat nowych technologii w budownictwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta