Poprawki w użytkowaniu wieczystym i nowa ustawa o planowaniu przestrzennym
Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju: jestem zwolennikiem dialogu, ale jeśli wydawanie zaświadczeń nie ruszy z kopyta od kwietnia, to szybko przeprowadzimy nowelizację – zapowiada Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Rz: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje kolejną nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności, która od 1 stycznia z mocy prawa uwłaszczyła część użytkowników wieczystych. Prawie codziennie pojawiają się jakieś problemy w stosowaniu nowych przepisów. Czy mając świadomość tych wszystkich problemów, ponownie podpisałby się pan pod projektem ustawy przekształceniowej?
– Artur Soboń: Tak, mam pełną determinację oddać Polakom własność, żeby ci, którzy byli użytkownikami wieczystymi stali się raz na zawsze właścicielami. Wszystkie zmiany tej ustawy, także planowane, mają wyłącznie na celu uwłaszczenie Polaków. Żeby relikt epoki PRL-u w postaci użytkowania wieczystego został zniesiony i nie tylko w odniesieniu do gruntów na cele mieszkaniowe.
Prawo użytkowania wieczystego było ustanawiane także po 1989 roku, czyli przez ostatnie 29 lat. Zainteresowani brali udział w przetargach, płacili tylko część ceny gruntu (20 – 25 proc.). Teraz skorzystają z bonifikat i – w przeciwieństwie do tych, którzy zdecydowali się kupić grunt na wolnym rynku – zapłacą tylko promil jego wartości. Dlaczego finansowe bonusy otrzymują osoby, które w umowie, dobrowolnie deklarowały wnoszenie opłat? I pewnie są wśród nich tacy, którzy nabyli użytkowanie wieczyste dwa, trzy lata temu. Dlaczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta