Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partnerstwo publiczno- -prywatne w praktyce, czyli od czego zacząć

09 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Jacek 
Kosiński

Odpowiednia koncepcja partnerstwa, właściwy dobór podmiotu prywatnego, rozłożenie ryzyk i zabezpieczenie właściwego finansowania, to główne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę przygotowując projekt PPP.

Rosnące koszty inwestycji – właściwie w każdej dziedzinie objętej działalnością samorządu terytorialnego – zmuszają do poszukiwania nowych źródeł ich finansowania. Niestety, na palcach jednej ręki można policzyć samorządy, które stać na samodzielne poniesienie wydatków związanych z budową i utrzymaniem dróg, kanalizacją, czy infrastrukturą oświatową bądź sportową. W ostatnich latach najważniejszym środkiem do pozyskania gotówki na takie cele stały się fundusze unijne. Ale korzystanie z nich wiąże się także ze sporymi obciążeniami, zwłaszcza w perspektywie zabezpieczenia wkładu własnego. Stąd warto zwrócić uwagę na mechanizmy pozwalające sektorowi publicznemu korzystać z potencjału przedsiębiorców – a do takich zalicza się partnerstwo publiczno-prywatne. Jednak nie jest ono prostą alternatywą dla kredytu, ale przede wszystkim – przynoszącą obopólne korzyści – inwestycją. I właśnie to wyróżnia PPP spośród wszystkich innych metod finansowania różnorodnych projektów.

Długoletnia współpraca

Istotą partnerstwa publiczno-prywatnego jest długoletnia współpraca sektora publicznego z biznesem. Niestety, w Polsce realizacja inwestycji w tej formule – zarówno na poziomie samorządowym, jak i krajowym ciągle stanowi wyjątek od reguły korzystania z finansowania zewnętrznego (np. środków unijnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11327

Wydanie: 11327

Spis treści
Zamów abonament