Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse: pomiędzy dokumentami musi być spójność kwotowa

09 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy musi dostosować wielkość zaciąganego zobowiązania na budowę przedszkola, do danych ujętych w wieloletniej prognozie finansowej gminy.

- Rada gminy zamierza zaciągnąć zobowiązanie wykraczające poza rok budżetowy 2019 – na budową przedszkola publicznego na prawie 1 mln, a to projekt z unijnym dofinansowaniem. Spłata jest planowana w 2020 r. Czy musimy zaplanować w wieloletniej prognozie finansowej wydatki w całej kwocie w 2020 r.? Na razie nie wprowadzano zmian do tego dokumentu, a zaplanowano w nim 500 tys. zł na ten cel.

Analiza podanego zapytania wymaga odniesienia się do dwóch aktów prawnych: ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. I tak, skoro w zapytaniu mowa o tzw. wieloletniej prognozie finansowej, przytoczyć należy kluczowe z tego punktu widzenia regulacje ustawy o finansach publicznych. Przede wszystkim na uwagę zasługuje okoliczność, że ww. dokument jest aktem prognostycznym samorządu, w zakresie realizowanych zadań (przedsięwzięć). W art. 226 ust. 3 i 4 postanowiono, że w załączniku do uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11327

Wydanie: 11327

Spis treści
Zamów abonament