Szkoły można zamknąć
Urszula Moszczyńska Zawieszenie przez dyrektorów zajęć od 8 kwietnia jest legalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w placówce nie będzie wcale lub wystarczająco dużo nauczycieli, którzy mogą sprawować opiekę nad dziećmi.
Istnieją dwie podstawy prawne zamknięcia szkoły na czas strajku w sytuacji, gdy wszyscy nauczyciele bądź ich zdecydowana większość bierze w nim udział, tj. § 5 ust. 5 rozporządzenia z 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz § 18 ust. 2 pkt 2 w zw. z § 2 rozporządzenia z 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach.
Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia z 2017 r. w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, dyrektor szkoły lub placówki może, za zgodą organu prowadzącego, ustalić inne dodatkowe dni wolne od zajęć pod warunkiem zrealizowania zajęć w wyznaczone soboty.
Z Karty nauczyciela wynika, że dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Na podstawie zaś § 18 ust. 1 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach organ prowadzący szkołę może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, w przypadku gdy na danym terenie może wystąpić zagrożenie bezpieczeństwa uczniów związane z utrudnieniem w dotarciu ucznia do szkoły lub powrotem ze szkoły lub organizacji zajęć w związku z organizacją i przebiegiem imprez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta