Ruch obywatelski nie musi wskazywać pełnomocnika
Sejmik nie został upoważniony do określenia trybu działania komitetu inicjatywy uchwałodawczej, a tym samym uregulowania wielu innych kwestii mogących wpływać na skuteczność podejmowanych przez komitet działań.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność załącznika do uchwały miejscowego sejmiku wojewódzkiego, określającego zasady obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Zakwestionował zapisy mówiące o „pełnomocniku komitetu".
Jego zdaniem uchwała w tym zakresie w sposób rażący naruszała obowiązujący porządek prawny, gdyż zawiera postanowienia, mogące ograniczać mieszkańców województwa w korzystaniu z uprawnień do wystąpienia z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W ocenie wojewody delegacja zawarta w art. 89a ust. 4 ustawie o samorządzie województwa nie obejmuje upoważnienia sejmiku do określania sposobu reprezentacji komitetów inicjatyw uchwałodawczych. Takie uprawnienie nie mieści się, ani w zasadach wnoszenia inicjatyw obywatelskich, ani też w zasadach tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych.
Wytyczne niekoniecznie szczegółowe
Jak zaznaczył wojewoda, sejmik został upoważniony jedynie do określenia przepisów, które umożliwiłyby realizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta