Wezwanie do złożenia oświadczenia majątkowego musi być skutecznie dostarczone
Wezwanie powinno dotrzeć do adresata w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jego treścią. W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że zastosowanie w tym zakresie, w drodze analogii, mają przepisy procedury administracyjnej o doręczeniach.
- Przewodniczący rady gminy ma wątpliwości, czy w razie niezłożenia przez radnego oświadczenia majątkowego w terminie będzie można wysłać mu wezwanie do złożenia tego oświadczenia pocztą. Czy w przypadku, gdy wezwanie odbierze np. dorosły domownik adresata bądź gdy przesyłka zostanie dwukrotnie awizowana, ale adresat nie odbierze jej na poczcie, będzie można uznać, że wezwanie zostało skutecznie dostarczone?
W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że należy udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Zgodnie z art. 24h ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) radny musi złożyć oświadczenie majątkowe, według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku, do 30 kwietnia. Radny składa to oświadczenie przewodniczącemu rady gminy. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta