Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etat w pakiecie z poufnością informacji i prawami majątkowymi

11 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Włodzimierz Głowacki

Sama umowa o pracę zobowiązuje pracownika do zachowania w tajemnicy firmowych informacji objętych tajemnicą. A pracodawca nie musi odrębnie starać się o autorskie prawa majątkowe do efektów pracy twórczej zatrudnianych osób.

Obowiązek pracownika zachowania w poufności informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, wynika z samej istoty nawiązania stosunku pracy (patrz artykuł z cyklu z 14 marca 2019 r. „Umowa o pracę nie gwarantuje wierności specjalisty od IT"). W ramach tego obowiązku, bez konieczności zawierania dodatkowych umów, pracownik ma obowiązek zachować tajemnice przedsiębiorstwa.

Rozszerzona definicja

Za tajemnicę przedsiębiorstwa, zgodnie z wcześniejszą definicją zawartą w art. 11 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 419 ze zm.; dalej: UZNK) uznawało się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

W związku z implementacją dyrektywy UE nr 2016/943 w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych, powyższa definicja tajemnicy przedsiębiorstwa– po wejściu w życie nowych przepisów 4 września 2018 r. uległa rozszerzeniu. Nowa definicja przewiduje, że czynem nieuczciwej konkurencji w odniesieniu do informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jest ich ujawnienie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11329

Wydanie: 11329

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament