Opłata za egzekucję minus VAT
Komornicy powinni pomniejszać wynagrodzenie o podatek – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. przemysław wojtasik
Unijny sąd potwierdził to, co forsował polski fiskus. Przyznał, że komornicy nie mogli doliczać podatku do opłat za czynności egzekucyjne. Musieli pomniejszać swoje wynagrodzenie o kwotę VAT. Taka jest konkluzja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 kwietnia.
Przypomnijmy, że perypetie komorników z fiskusem zaczęły się od interpretacji ogólnej z 2015 r. Minister finansów zmienił w niej swoje stanowisko z 2004 r. i uznał, że czynności egzekucyjne są opodatkowane (od 1 października 2015 r.). Nie pomogły argumenty, że komornik to organ władzy publicznej wykonujący orzeczenia sądowe, a nie przedsiębiorca. Fiskus kazał potrącać podatek z pobieranych należności.
– Powodowało to, że komornicy faktycznie dostawali niższe wynagrodzenie. Musieli bowiem liczyć podatek tzw. metodą w stu. Załóżmy, że opłata egzekucyjna to 1 tys. zł. VAT obliczamy według wzoru 1 tys. x...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta