Zakres uprawnień firmowego nadzorcy
Społeczny inspektor pracy pilnuje nie tylko warunków pracy, ale też przestrzegania uprawnień pracowniczych. Aby mógł spełniać tę rolę, ma swobodny dostęp do zakładu pracy oraz możliwość działania w swoim czasie pracy.
Społeczny inspektor pracy posiada szerokie uprawnienia, zagwarantowane w art. 4 ustawy o sip. Przepis posługuje się zwrotem „społeczni inspektorzy pracy mają prawo", co może sugerować, że „mogą, ale nie muszą". Wydaje się jednak, że realizacja „uprawnień" jest jednocześnie obowiązkiem społecznych inspektorów pracy. W przeciwnym razie ryzykują, że zostaną odwołani przed upływem kadencji.
Kompetencje społecznych inspektorów pracy można podzielić na:
- związane bezpośrednio z prawną ochroną pracy, oraz
- dotyczące sfery bezpieczeństwa pracy.
Przeważnie uprawnienia kontrolne sip są kojarzone wyłącznie z zagadnieniami z zakresu bhp. Nie jest to jednak prawda. Przepisy ustawy wyraźnie pozwalają na kontrolowanie przez społecznych inspektorów problemów związanych z przestrzeganiem przepisów całego prawa pracy – zarówno powszechnie obowiązującego, jak również zakładowego.
Społeczny inspektor pracy ma prawo kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, w szczególności w zakresie:
- bezpieczeństwa i higieny pracy,
- uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem,
- uprawnień młodocianych i osób niepełnosprawnych,
- urlopów i czasu pracy,
- świadczeń z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta