Nie można „refakturować” ryzyka gospodarczego
Wydatki spółki zagranicznej związane ze zniszczenia ulotek i opakowań nie mogą być kosztem w polskiej firmie, nawet jeśli faktycznie są one na nią przerzucane.
W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi, że polskie firmy prowadzą działalność na całym świecie, a wiele z nich wręcz jest częścią międzynarodowych grup czy korporacji. Ta globalizacja daje wielkie korzyści i przewagę, ale podatkowo może utrudnić życie. Nie każde rozwiązanie przyjęte między firmami w grupie daje się bowiem korzystnie rozliczyć podatkowo. Przypomniał o tym ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny.
Rozliczenia w grupie
Sprawa dotyczyła spółki z branży farmaceutycznej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest polską spółką – dystrybutorem wyrobów farmaceutycznych oraz kosmetycznych na rynku polskim – należącą do międzynarodowej grupy. Zgodnie z jej strategią kupuje towary od francuskiej spółki matki.
Podatniczka tłumaczyła, że produkcja towarów we Francji uzależniona jest ściśle od zapotrzebowania zgłaszanego przez poszczególne firmy z grupy, na podstawie sprzedaży planowanej w przyszłych okresach. Zaznaczyła, że w niektórych przypadkach, po wyprodukowaniu towarów jej zapotrzebowanie ulega jednak zmniejszeniu i musi zrezygnować z części zakupów. Przyczyną tego może być także np. zmiana norm czy wskazań obowiązujących w Polsce, co powoduje, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta