Święta czytającej mniejszości
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ograniczyło lub odmówiło wsparcia dla części festiwali literackich. Jednak czytelnicza mapa Polski pozostanie różnorodna, a ambitne imprezy przetrwają, także dzięki wsparciu samorządu.
Jednym z festiwali, które w lutym nie znalazły ministerialnego uznania, okazał się Literacki Sopot. Organizowane przez miejską bibliotekę publiczną oraz urząd miasta wydarzenie odbędzie się po raz ósmy (15–18 sierpnia). W poprzednich rozdziałach czytelnicy pochylali się nad literaturą skandynawską, rosyjską, czeską, izraelską, hiszpańskojęzyczną, francuską... W tym roku pora na Brytyjczyków i Irlandczyków, a motywem wiodącym będą kobiety i ich prawa.
Organizatorzy odwołali się od decyzji MKiDN, w efekcie Literacki Sopot 2019 dostał 100 tys. zł dotacji. Festiwal ma mocne wsparcie ratusza, co – jeszcze przed złożeniem odwołania – potwierdziła Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent miasta. – Literacki Sopot miał się stać (i mam nadzieję, że stał się) strefą wolności, miejscem wymiany myśli dla tych, którzy gdzie indziej takiego pola znaleźć nie mogli – napisała.
Conrad jako łącznik
W wyniku odwołania 100 tys. złotych otrzymał także krakowski Festiwal Conrada (początkowo wniosek organizatora został odrzucony, po raz pierwszy w 11-letniej historii). Współtworzony przez Fundację Tygodnika Powszechnego, miasto Kraków i Krakowskie Biuro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta