Zarządzanie alternatywną spółką inwestycyjną jest zwolnione z VAT
Wprowadzanie do obrotu alternatywnych spółek inwestycyjnych stanowiących alternatywne fundusze inwestycyjne, w tym zarządzanie portfelem inwestycyjnym oraz ryzykiem, a w szczególności doradztwo, planowanie, przygotowywanie analiz rynkowych i kontroli osiąganych celów w tym zakresie to czynności, które podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 8 marca 2019 r. (0112-KDIL1-1.4012.833.2018.2.MJ).
Spółka jest podmiotem zarządzającym alternatywną spółką inwestycyjną (ASI) w rozumieniu art. 8a ust. 1 ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, wpisaną do rejestru zarządzających prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług zarządzania, w tym wprowadzanie do obrotu alternatywnych spółek inwestycyjnych stanowiących alternatywne fundusze inwestycyjne. Zakres czynności jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. zarządzanie portfelem inwestycyjnym oraz ryzykiem, a przyjmuje postać doradztwa, planowania, przygotowywania analiz rynkowych, kontroli osiąganych celów, itp.
W związku z tym spółka zadała pytanie, czy usługa zarządzania alternatywną spółką inwestycyjną podlega zwolnieniu z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a i b ustawy o VAT.
Odpowiedź organu była twierdząca. Uznał że opisane we wniosku czynności mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w tym przepisie. Podkreślił przy tym, że o zwolnieniu usług zarządzania z opodatkowania VAT każdorazowo decyduje zakres wykonywanych czynności.
dr Katarzyna Knawa
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta