Pobór podatku u źródła wymaga należytej staranności
Płatnicy wypłacając należności powinni szczegółowo zweryfikować spełnienie warunków pobrania podatku według stawki niższej lub zastosowanie zwolnienia, w tym w szczególności muszą sprawdzić czy odbiorca płatności jest jej rzeczywistym właścicielem.
Początek roku przyniósł obszerne zmiany w zakresie poboru podatku u źródła. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. brzmieniem art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 tej ustawy (podstawowe stawki podatku u źródła), zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Ponadto, przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez płatnika.
10-proc. dodatkowe zobowiązanie
Zgodnie z wprowadzonym od 1 stycznia 2019 r. art. 58a § 1 pkt 5 oraz art. 58b § 3 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), w przypadku, gdy płatnik nie przeprowadził owej wymaganej weryfikacji lub nie była ona adekwatna do charakteru i skali działalności płatnika, ustala się dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania należności, w stosunku do której płatnik zastosował niższą stawkę podatku lub nie pobrał podatku. Ponadto, art. 58c o.p. przewiduje, że w określonych przypadkach stawka dodatkowego zobowiązania podatkowego może zostać podwyższona.
Status do sprawdzenia
W rezultacie, obok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta