Rozliczanie VAT przez nabywcę nie zawsze neutralne podatkowo
Krajowe przepisy przesuwające w czasie rozliczenie podatku naliczonego w przypadku WNT, nabycia z odwrotnym obciążeniem czy importu usług budzą wątpliwości co do ich zgodności z unijną dyrektywą.
W aktualnym stanie prawnym zasada neutralności VAT doznaje ograniczeń. Mogą się o tym przekonać m.in. podatnicy, którzy jako nabywcy towaru lub jako usługobiorcy rozliczają podatek należny. Dotyczy to w szczególności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nabycia towarów i usług z odwrotnym obciążeniem czy też importu usług.
Problem nie powstanie, jeżeli podatnik zdąży rozliczyć podatek należny i naliczony w tym samym okresie. Stosownie do art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b oraz pkt 3 ustawy o VAT zarówno w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak i nabycia towarów lub usług z odwrotnym obciążeniem czy też importu usług, odliczenie podatku naliczonego będzie możliwe, gdy podatnik rozliczy podatek należny nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy (w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik powinien również otrzymać fakturę w ciągu trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy).
Niedochowanie tego terminu spowoduje po stronie podatnika konieczność rozliczenia podatku należnego w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, natomiast podatek naliczony będzie mógł zostać odliczony dopiero w bieżącej deklaracji VAT (art. 86 ust. 10i ustawy o VAT). Oznacza to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta